Спортни травми
Подобряваме състоянието Ви!
Много спортни травми и заболявания на опорно-двигателния апарат се лекуват успешно по оперативен път. Добре планираната, отразяваща индивидуални особености, кинезитерапия е основна част от предоперативните и следоперативни грижи и от нея до голяма степен зависи успеха от оперативната интервенция.
Травматични и възпалителни увреждания на мускули и сухожилия
Тази група обединява увреди на сухожилия, мускулно-сухожилни преходи и самите мускули. Предпоставка за възникването на сухожилните увреди са: микротравматизъм, заемане на статична работна поза, неправилно натоварване. Процесът протича с болка, оток, зачервяване и намалена двигателна функция. Травмите свързани с мускулната тъкан възникват при внезапна силова контракция, водеща до частично или пълно скъсване на мускул. Съпроводени са с болка, оток, загуба на функция и асиметрия, спрямо незасегнатата част.
Физиотерапия и рехабилитация могат да помогнат ефикасно и при сухожилните и при мускулните увреди, като елиминират болката и възпалението и възстановят двигателната функция.
Навяхвания и изкълчвания
Това са често срещани травми и се отнасят изключително към глезенната и раменната става. Представляват анормално движение, при което ставата преминава границите на нормална подвижност. Ставната капсула се преразтяга, а връзките се засягат от степен на преразтягане до степен на скъсване. Възможна е дислокация на костите, но не е задължително. Процесът протича с болка, оток, загуба на двигателна функция, хематом. В зависимост от степента на увреда, периодът на лечение и възстановяване са различни. Но във всеки един от тях кинезитерапията и физиотерапията могат да се намесят адекватно и да ускорят възстановителния период. За превенция от този тип травми прочетете в нашия блог.
Болки в петата / плантарен фасцит
Представлява възпаление и микро-разкъсване на плантарната фасция близо до петната кост. Тя поддържа сводовете на ходилото и играе важна роля по отношение на стабилността на стъпалото – удължава се при стъпване и се скъсява при обременяване на ходилото. Механизмът на увредата й е свързан с репитаторен микротравматизъм , рязко покачване на теглото, неадекватно натоварване, скъсени ахилеси. Характерна е дълбока болка в петата, което води до затруднено стъпване.
Физиотерапия и рехабилитация могат да се справят успешно с възпалението на тъканите.
Частично или напълно скъсани връзки на коляно
Анатомичното разположение на коляното го прави податливо към травма, особено при контактните спортове като футбол и други. Стабилността на коляното зависи изключително от силата на бедрената мускулатура и коленните връзки. Най-честата спортна травма е скъсването на ПКВ (предна-кръстна връзка), при което се нарушава ставната стабилност. Травмата води до загуба на двигателна активност. На лице е болка, оток. За лечение често се избира оперативния подход. Повече информация по темата може да намерите на нашата блог страница.
Рехабилитацията заема важно място във възстановителния процес и е решаваща за успеха на възстановяването.
Фрактури
Това е състояние свързано с нарушаване на цялостта на костта. Обикновено възниква в следствие силен травматичен удар, а предпоставка за възникването на фрактура се явява остеопорозата. Костните фрагменти могат да бъдат неразместени, разместени, раздробени (многофрагментно счупване). Фрактурите биват открити, свързани с нарушаване цялостта на костта и закрити. Лекуват се оперативно и консервативно с последваща гипсова имобилизация и рехабилитация.
Луксация на патела
Коляното е става с две степени свобода на движение. Сгъва се и се разгъва, като по този начин удължава и скъсява долния крайник и позиционира точно в пространството подбедрицата и ходилото. Колянната става се явява междинно звено, което съчленява бедрената кост и костите на подбедрицата. Анатомично е сложно изградена става. Динамично се поддържа основно от мощната бедрена мускулатура, а статично от ставните лигаменти. Често е обект на травматични увреди, каквато може да бъде и луксация на пателата. По правило луксация на патела е характерно за дамите, поради по-голямата еластичност на връзките. Пателарната сублуксация е позната още като нестабилност на пателата. Повече по темата тук.
Скъсани менисци
Коляното е сложно устроена става, в която се съчленяват костите на подбедрицата и бедрото. Менисците са два /вътрешен и външен, изградени от хрущялна тъкан и имат сърповидна форма. Разположени са в ставата между костите, които я съчленяват. То този начин те подпомагат за по-доброто разпределяне на натоварването от бедрото към подбедрицата, като придават допълнителна стабилност, а също и плавност на движенията в ставата. Във външната си част менисците са вплетени в ставната капсула и са кръвоснабдени. Поражения в тази зона, често се лекуват консервативно, с рехабилитация. Във вътрешната си част менисците стават аваскуларни. В тази зона често е необходима оперативна намеса, поради слабите възстановителни способности на тъканта. Статистически честотата на засягане на вътрешния (медиалния) менискус, спрямо външния (латералния) е значително по-голяма. Повече по темата тук.
Претренираност
Претренирането може да засегне еднакво професионално спортуващи и любители. Възниква след големи физически и психически натоварвания, свързани с нереалистични очаквания за свръхрезултати в кратки срокове. Хаотичния тренировъчен процес, непълноценно хранене и неправилно съотношение тренировка-почивка, провокират промени в тялото създаващи предпоставки за непълноценна функционалност и крият риск от възникване на спортни травми.
Овладяването на процеса изисква ревизия на тренировъчния и хранителния режим и балансиране на организма.